Ahmet Ceylani GÜNEBAKAN
Ahmet Ceylani GÜNEBAKAN
ac.gunebakan@gaziantepgenctumsiad.org
Ekleme Zamanı: 27.09.2014
Okunma Sayısı: 569

Sorumluluklarımız

Hayatımızın her alanında üzerimize düşen görevler var bu görevler bazen aile içinde, bazen iş hayatında, bazen sosyal hayatımızda sorumluluk olarak da nitelendirebileceğimiz konular var. Bu konuları ailedeki sorumluluklarımız olarak ele aldığımızda çocuklarımızın ahlak ve maneviyatlı olarak yetişmesinden toplum içindeki vatana millete dinine hayırlı bir evlat olarak yetiştirmesine, eşlerimiz ile kurduğumuz eş ilişkilerinde, aile olarak akraba ilişkilerinde büyük küçük bilincinde üzerimizde sorumluluklarımız var. Bu konularda üzerimize düşeni hakkıyla, layıkıyla yapmalıyız. Toplumun yöneten temel yapı çekirdeği ailedir. Siz ailenizdeki sorumluluklarınızı hakkıyla yerine getirmelisiniz ki toplum doğru anlamda şekillensin siz evlatlarınızı iyi yetiştirme sorumluluğunuzu iyi yaparsanız gelecek nesiller eğitimli bilinçli toplumlar olur. Siz akraba ilişkilerindeki sorumluluğunuzu hakkıyla yerine getirirseniz ( Sıla_i Rahim ) yani toplumda akrabalık ilişkileri belirli boyutlara gelir. Siz eşinize efendimiz ( sav ) gibi davranır ona değer verir, eş olduğunu hissettirirseniz toplumda aile içi şiddet haberleri duymazsınız aile içinde sorumluluklarınızı hakkıyla yerine getirirseniz topluma faydalı bir sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz. Toplumu yöneten taşlarının çekirdeği olan ailedir.
İş hayatımızdaki sorumluluklarımızı ele aldığımızda çözüm formülü yine aynıdır.
Sorumluluklarımızı bildiğimiz ve ona göre davrandığımız zaman sorun olmayacaktır. Örneğin iş veren ve işci arasındaki ünsiyet sağlam , güvenli ve seviyeli olmalıdır. Güvenli olmadır : cünkü güven duymadığınız birinin yanında çalışmak çok zordur, veya güvenmediğiniz birini yanınızda çalıştırmak da çok tehlikelidir. Sevmelisiniz ki verim alabilesiniz, sevmeli arkadaş gibi olmalısınız. İşciniz ile aranızda mesafede olmalı iş ile arkadaşlığı birbirine karıştırmamalısınız. Onların hakkını teri soğumadan yani geciktirmeden vermelisiniz. İş konusundada sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz zaman sıkıntılar olmayacaktır. Sıkıntısız iş elbette olmaz ancak sistematik çalışmak için temel formül sorumluluklarımızı yerine getirebilmektir.
Sosyal hayatımızdaki sorumluluklarımız ise hayatın her anına dokunan sorumluluklarımızdır. Bunların başında beni çok rahatsız eden trafik ışıklarında arkadan gelen sireni ile ortalığı birbirine katan can kurtaran aracına yol vermemeleridir. Gaziantep bu konuda dünya rekoru kırmaya talip bir ilimiz. Ambulans kurtarmak için trafik de feryat ederken onun etkisinden yararlanıp önünden veya arkasından gitmeye çalışanlar, trafik ceza yazacak diye arkadaki ambulansa yol vermeyenler var . bu vatandaşlar sorumluluklarını bilse bu olaylar olur mu ? batılı ülkeleri örnek vermek istemiyorum ama , onlar bu konuları aşmış binlerce araba arkadan gelen can kurtarmak üzere görevli araca yol veriyorlar. Batı bu işi vicdanlarından dolayı yapmıyorlar, kural öyle öyle öğretilmiş onlara . yoksa onların karaya vurmuş balinalara acıyan yürekleri Mısırdaki, Suriye deki acımasızca ölenlere acımaz.
Batıda her şey kuraldır kanundur vatandaşın çoğuda buna uyar. Çünkü sorumluluklarını biliyorlar.
18 saniye olan yaya kırmızı ışığını bekleyemeden koşuveririz karşıya hızla gelen araç bastırır kornayı, birde haklıymış gibi aracın şoförüne başlarız saydırmaya . durakta inmeyiz ,durakta durmayan kaptana sert çıkarız. Bilmeyiz ki onları kuralsızlığa biz soktuk . çünkü sorumluluklarımızı bilsek ineceğimiz bineceğimiz yerde talep etsek onlarda zorunlu olarak sorumlulukları gereği toplumun yürümesi gereken olumlu güzel sistemine ayak uyduracaklar.
Taksiye biniyoruz , taksimetre açmayan şoförü uyarmıyoruz ,sorada fazla istediğini iddia ediyoruz. Şikayet etmek istiyoruz, fiş almamışız ki ispatlayacak kanıtımız,bilği belğemiz olsun. Yazacak çok sorumluluklarımız var , ama buna cilt cilt kitap yazsak boş. Sorumluluklarımızı bilsek mahkemelere gerek kalmayacak , hakimlere avukatlara , koca koca her gecen gün büyüyen adiye saraylarına , polislere ihtiyaç kalmayacak. Sorumluluklarımız bizlere hava gibi su gibi muhtaç olduğumuz kudret. Biz sorumluluğumuzu bilip bu memleket için dertleniyoruz
Sizde sorumluluklarınızı bu emek verilen yazıları okuyup tavsiye edilip okunmaına vesile olun.
Hak arayanlar veya haksızlık yapanlar. Sorumluluklar herkesin yapması gereken temel görevlerimizdir diyorum. Sizleri Allah’a emanet ediyorum.
Yazarın Diğer Yazılarını Okumak İçin Seçiniz;

GENEL MERKEZ

İSTANBUL
  • Tel : 0212 000 00 00 (Pbx)
  • Fax : 0212 000 00 00
  • Mail : info@bikahve.net
+90212

000 00 00

info@bikahve.net